25. apríla 2024 9:15

Je nepredvídateľná a ovláda päť jazykov. Švajčiarka prekvapila favoritky

CINCINNATI, BRATISLAVA. Nepredvídateľná. Tak opisuje samu seba ako osobnosť, ale aj ako tenistku. A rovnako nepredvídateľné boli aj jej výsledky na prestížnom turnaji v Cincinnati.

Švajčiarska tenistka Jil Belen Teichmannová bola v rebríčku WTA pred turnajom na 76. mieste a zrejme si ju mnoho fanúšikov všimlo až v posledných dňoch. Na podujatí štartovala ako držiteľka voľnej karty. Ide totiž o mimoriadne prestížne podujatie, do hlavnej súťaže postupuje aj s kvalifikantkami 64 tenistiek. Musela by tak absolvovať kvalifikáciu. No dostala voľnú miestenku. A dokázala, že organizátori si zvolili správne.

V osemfinále vyradila svetovú dvojku a momentálne zrejme najznámejšiu tenistku sveta Naomi Osakovú. Bývalá svetová jednotka sa vracia po tom, čo upozorňovala na mentálne zdravie a odmietala chodiť počas Roland Garros na tlačové konferencie a následne si dala prestávku od tenisu. No prehru s hráčkou o viac ako 70 miest nižšie v rebríčku by čakal iba málokto. „Teichmannová šokovala Osakovú a je vo štvrťfinále,“ písal oficiálny web WTA. „Ja som bola tá podceňovaná, tak… jednoducho som chcela prísť a hrať svoju hru,“ povedala Teichmannová po zápase.

Po podobných výhrach je väčšinou na tenistky veľký tlak. A toto bolo pre Teichmannovú najväčšie víťazstvo v kariére. A hneď v ďalšom kole ju čakala ďalšia veľká hviezda. Olympijská víťazka Belinda Benčičová. Aj v súboji proti svojej známejšej krajanke bola úspešnejšia Teichamannová. Tlak sa tak na ňu ešte zvýšil. A čakala ju ďalšia veľká výzva. Tentokrát svetová štvorka Karolína Plíšková. Ani ona nedokázala Teichmannovú zastaviť. Švajčiarka sa tak dostala už do finále. Najväčšieho vo svojej kariére. Pred ním prišla do štúdia stanice Tennis Channel. Dostala od moderátora prvú otázku, čo jej práve prechádza hlavou.

„Presne som nad tým premýšľala, čo na toto poviem. Neviem,“ odpovedala s úsmevom. „Jednoducho hrám svoju hru,“ vysvetľovala. „Posledné mesiace ma trápili zranenia. No potom som sa snažila dať dokopy fyzicky aj psychicky. A teraz to funguje. Zapadlo to do seba ako puzzle,“ povedala. Viaceré zápasy musela v poslednom čase skrečovať. V Madride síce nečakane vyradila svetovú päťku Elinu Svitolinovú, no mala dlhú sériu, v ktorej nevyhrala na turnaji viac ako jeden zápas. Viac zápasov za sebou vyhrala ešte v marci na ďalšom prestížnom podujatí v Dubaji. Tam prešla do semifinále.