Uli Hoeneß

Pozícia v klube: Prezident
Hráčska kariéra: 1970-1979 – Bayern Mníchov

1978-1979 – Norimberg

Ulrich „Uli“ Hoeneß, narodený 5.1.1952, je bývalý nemecký futbalista, ktorý hrával ako útočník. Počas svojej kariéry sa vyznamenal predovšetkým ako hráč Bayernu Mníchov, neskôr sa stal generálnym manažérom a prezidentom klubu.

Hoeneß reprezentoval krajinu na jedných majstrovstvách sveta a na dvoch majstrovstvách Európy, každý turnaj vyhral jedenkrát.

Klubová kariéra
Hoeneß sa narodil v Ulm, Baden-Württemberg. Do Bayernu prestúpil vo veku 18 rokov, v roku 1970 a hneď vo svojej prvej sezóne zažiaril. V 31 zápasoch strelil šesť gólov, Bavori skončili na druhom mieste za Borussiou Mönchengladbach, a získali domáci pohár.

Počas svojej osem a pol ročnej kariéry v Bayerne zažil Uli veľký úspech. Získal celkovo osem trofejí, vrátane troch ligových titulov, rovnaký počet európskych pohárov, v roku 1976 vyhral aj Interkontinentálny pohár a vo svojej prvej sezóne spomínaný nemecký pohár.

V roku 1978 odišiel na hosťovanie do Norimbergu, kde sa očakávalo jeho znovuzrodenie, ktoré sa bohužiaľ nekonalo. Za Bayern odohral celkovo 239 ligových zápasov, v ktorých strelil 86 gólov. V drese Norimbergu nastúpil v 11-tich zápasoch, v ktorých gól nestrelil a v najvyššej nemeckej súťaži tak odohral celkovo 250 zápasov.

Ihneď po skončení futbalovej kariéry ho mníchovský klub angažoval na pozíciu generálneho manažéra. Počas pôsobenia Uliho vo vedení nemeckého giganta získal Bayern trofej Ligy majstrov, UEFA pohár, 15 ligových titulov a sedemkrát nemecký pohár.

Reprezentačná kariéra
Hoeneß odohral v drese Nemecka celkovo 35 zápasov. Debutoval 29. marca 1972, keď sa mu podarilo streliť gól v priateľskom zápase s Maďarskom (2:0).
S národným tímom sa mu podarilo vyhrať v roku 1972 majstrovstvá Európy a v roku 1974 aj titul majstrov sveta. V roku 1976 v Juhoslávii sa zúčastnil aj ďalšieho finále majstrovstiev Európy proti Československu, kde nepremenil rozhodujúci pokutový kop v penaltovom rozstreli.

Daňové úniky
Uli Hoeneß si za svoje daňové úniky vo výške 27,2 milióna eur odsedí vo väzení celkom 3 a pol roka nepodmienečne. Legenda Bayernu mala možnosť podať odvolanie, avšak Uli sa rozhodol prijať rozhodnutie súdu a svoj trest si poctivo odpyká.

„Po diskusiách s mojou rodinou som sa rozhodol prijať rozsudok Okresného súdu v Mníchove v prípade daňových únikov. Môjmu právnikovi som povedal, že sa odvolávať nebudem. Plne prevezmem zodpovednosť za svoje činy. Daňové úniky boli mojou životnou chybou. Dôsledkom tejto chyby je trest, ktorý si odpykám.“

„Okrem toho sa s okamžitou platnosťou vzdávam pozície prezidenta FC Bayern Mníchov eV a dozornej rady FC Bayern Mníchov AG. Chcem sa tak vyhnúť prípadným škodám, ktoré by som mohol klubu spôsobiť. Bayern bola moja životná záležitosť a navždy bude. Tomuto skvelému klubu a ľudom spojeným s ním budem zaviazaný dovtedy, dokedy budem žiť.“

„Mojim osobným priateľom a priaznivcov Bayernu Mníchov zo srdca ďakujem za podporu.“